Tarihi Zafer Gelibolu Peynir Helvacısı

1860'lı yıllarda Gelibolu’nun Cevizli köyünde dünyaya gelir Çolak Ethem Oğlu Seyit Ali. Büyük çapta koyun ve keçi sürüleri bulunan Seyit Ali; sürülerinin yünlerinin kırkım zamanı yardıma gelen eşe dosta kendi yaptığı bir tatlıyı ikram eder. Köyde “Çoban Helvası” denen ve taze tuzsuz peynirden yapılan bu tatlı Peynir Helvasıdır. Ardından Seyit Ali Kâhya’nın oğlu Emin KAYYAR dünyaya gelir. Babasına yardım etmeye başladığı dönemlerde peynir helvası yapmayı da öğrenir. Ve bundan sonra ne zaman helva yapılacaksa helvayı o yapmaya başlar. Emin; Hacer Hanım ile evlenir 3 kız çocuk dünyaya getirir.
 
Cevizli Köyü’nden Kamil BATIR’ın ortanca oğlu Süleyman 9 yaşında Gelibolu’ya, Özen Pastanesi’ne çırak olarak gider. Burada askere gidene kadar pastane sahibi Şahap Usta’nın yanında tatlı, börek ve pasta imalatında çalışır ve bunları yapmayı öğrenir. 1947 yılında Emin KAYYAR’ın ortanca kızı Hidayet ile evlenir. Ve 1948 yılında oğulları Necati dünyaya gelir. Süleyman BATIR askere gider ve askerden döndüğünde yine Özen Pastanesinde çalışmaya devam eder. 1950 yılında kayınpederi Emin KAYYAR; köydeki sürüsünün bir kısmını satarak damadına sermaye yapar Gelibolu’da bir pastane açar. Pastanenin adı Şen Pastanesidir. Burada pastane mamullerinin yanında kayınpederiyle birlikte yaptıkları Peynir Helvası’nı da satarlar. 

1953 yılında Süleyman Usta’ya dükkânda yardım eden kardeşi Hilmi Kore Savaşı’na gider. Kardeşi Kore de iken Süleyman BATIR bir mektup gönderir ve bir oğlunun olacağını yazar. Gelen cevapta “ismi Zafer olsun” yazınca 1954 yılında dünyaya gelen ikinci oğlunun ismi Zafer olur. Şen Pastanesi’nin adı da bu tarihte Zafer Pastanesi olarak değişir. 
 
Zafer Pastanesi’nde işler büyüyüp pazaryerindeki dükkân yetmeyince sonraları Türk Ticaret Bankası’nın 

açılacağı boş dükkâna (Atatürk Caddesi’nin iskele tarafından ana girişi) taşınır. Pastanede Süleyman Usta hem Peynir Helvası, börek ve genel üretimle ilgilenir hem de omzuna aldığı sopaya karavana yoğurtları bağlayarak belirli yerlere yoğurt servisi yapar. Bu arada Süleyman Usta’nın oğulları büyürler ve dükkânda çalışmaya başlarlar. Oğullar hem üretimde hem satışta hem de serviste çalışmaktadırlar. Aradan yıllar geçtikçe Zafer Pastanesi Gelibolu’da çoğu insanın her sabah kahvaltısını ettiği, böreğini yediği; gün boyu yoğurdunu aldığı, kuru pastasını, yaş pastasını yiyip; limonatasını, çayını içtiği; dondurmasını yediği ünlü bir yer haline gelmiştir. 1964 yılında Zafer Pastanesi Atatürk Caddesi’ndeki Belediye Dükkânları’ndaki şimdiki yerine kiracı olarak taşınır. Dükkânda yapılan üretim talebi karşılayamadığından 1972 yılında Eski Mezbaha yanında bulunan dönemin Belediye Yoğurthanesi kiralanır. Yoğurt üretimi artık burada gerçekleşmektedir. 1977 yılında Emin KAYYAR vefat eder. Bundan sonra Süleyman Usta oğulları ve kardeşi ile çalışmaya devam eder. 

1982 yılında Süleyman BATIR’ın vefatı üzerine işletmenin başına oğullar geçer. 1983 yılında Belediye’nin açtığı ihale ile pastanenin yeri satın alınır. 1985 yılında Süleyman BATIR’ın oğulları Cezmi Özışık Caddesi’nde kendi mandıralarını açarlar. 1996 yılına kadar pastaneciliğe devam ederler ve o yıl pastaneciliği bırakarak sadece süt ürünleri üretimi ve satışına yönelirler. Zafer Pastanesi’nin ismi o tarihten sonra Zafer Çiftlik Süt Ürünleri Gıda Sanayi adını alır. 1985 yılında açılan mandıra 17 yıl hizmet verdikten sonra yetmemeye başlamış ve 2002 yılında ileride yörenin sayılı sanayi tesisleri arasına girecek olan süt ürünleri üretim tesisi açılır. İşletme Gelibolu Zaferler Çiftliği Süt Ürünleri Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi adını alır. Günümüzde Zafer BATIR, oğulları Burak ve Berk ile birlikte bu işletmenin başındadır ve Zafer; satış yaptığı alanda pazar lideri olarak ticari faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir. Gelibolu’da Peynir Helvası denince akla öncelikle “Zafer Helvası” gelir.  Zafer Helvacısı 4 kuşaktır Peynir Helvacısıdır...